вторник, 2 июня 2009 г.

Інтернет-семінар. 3 червня 2009 року

Сучасний урок: технології проведення і оцінювання

ПЛАН

1. Роль і функції педагога в організації навчання з використанням інтерактивних технологій.

2. Форми організації навчання з використанням інтерактивних технологій.

3. Інтерактивні методи навчання.

Питання семінарського заняття

1. Сутність інтерактивного навчання

2. Класифікація методів навчання.

3. Характеристика методів.

4. Застосування методів проблемного навчання на уроці (занятті)

5. Застосування методів активного навчання на уроці (занятті).

6. Методика відбору інтерактивних методів навчання з урахуванням вікових особливостей.

7. Рекомендації з вибору методів інтерактивного навчання для вчителя і вихователя.


Завдання

1. Надати рекомендації щодо використання інтерактивних технологій у ДНЗ (або на уроці).

2. Розробити заняття (урок) відповідно до структури інтерактивного заняття.

Скачати додаткову інформацію

9 комментариев:

  1. Методисти РМК Греджева Н. О. та Тристан В. В. надють відповіді на питання семінару:
    1
    Структура построения знания на основе интерактивных методик меняет саму суть учебного процесса, погружая его в общение, где роли учителя и ученика находятся в равновесии: оба работают для того, чтобы обучаться, делиться своими знаниями, достижениями своего жизненного опыта.
    Интерактивное обучение сегодня предполагает уроки – дискуссии с «отрытыми ответами», групповые формы обучения (т.е. работа в малых группах, которые сотрудничают между собою), интервьюирование, генерация идей с помощью «мозговой атаки», общественные действия (письма, обращения, листовки, реклама, плакаты и т.д.) выражение мыслей и чувств невербальными способами (рисунки, «язык тела»), разработка собственных проектов и т.д.
    Рекомендации:
    Учитель – организатор интерактивных форм и методов обучения должен:

    - быть ненавязчивым организатором и руководителем деятельности учащихся;
    - как член учебной группы выполнять специфические функции (постановка общих задач обучения, обеспечение необходимой информацией, консультация, контроль);
    - быть готовым к любому вопросу, критике, коррекции задач, смене способов совместной работы со стороны тех, кто обучается;
    - осуществлять итоговую оценку деятельности тех, кто обучается;
    - организовывать участников обучения на непосредственное участие в обсуждении отдельных заданий учебной деятельности;
    - важно, чтобы работа каждого участника была сначала адресована всем членам малых групп, а уже потом преподавателю;
    так организовать деятельность каждого участника рабочего процесса, чтобы он непосредственно участвовал в контроле и оценивании сообща выполненной работы.

    ОтветитьУдалить
  2. 2
    Модель современного урока по зарубежной литературе в 9-м классе.
    Тема. Мастерство комедийной интриги. Черты классицизма в комедии
    Мольера «Мещанин во дворянстве».
    Цель: проверить степень сформированности навыков анализа художественного произведения; формировать умение применять знание теории при характеристике комедии, отработка навыков выразительного чтения
    Ход урока
    1. Разминка или обоснование обучения.
    Народная мудрость утверждает, что «не существует не талантливых людей, но есть такие, которые…». Попробуйте обосновать свою точку зрения. Работа в группах, запись окончательного варианта на доске. Вывод. Народная мудрость утверждает: «Не существует не талантливых людей, а есть такие, которые не занимаются своим делом». Задание: напишите небольшое эссе «Мои таланты».
    2. Актуализация мыслительной деятельности.
    Какие ассоциации у вас вызывает эпоха классицизма, творчество Мольера? Занесите свои ассоциации в ассоциативную схему.

    Актуально ли творчество Мольера в наши дни? (Учащиеся делятся своими мыслями).
    Мольер едва ли не самый всенародный и
    потому прекрасный художник нового времени.
    Л.Н. Толстой
    3. Степень усвоения содержания.
    1) Мастерство комедийной интриги. Черты классицизма в комедии.
    2) Осмысление материала. Инсценировка 5-го действия комедии (групповая работа, 5 групп).
    3) Рефлексия
    І. Носителем какой идеи является образ Журдена, Доранта, Клеонта.
    Одни учащиеся читают сформулированные дома в виде пословиц, фразеологизмов, крылатых выражений главные идеи комедии, другие – отгадывают, каким персонажам они соответствуют.
    В чём заключается комизм главного героя? 5 групп учащихся работают над вопросом: средства достижения комического.
    Учащиеся приходят к самостоятельному выводу: создавая комедийные ситуации, Мольер выражал прогрессивное мировоззрение. Разоблачая дворянство и буржуазию, опору королевской власти, бросал вызов высшему свету. Сквозь смех высвечивается тревога драматурга за судьбу своей страны. Главное в комедии не рассмешить, показать яркое зрелище (хотя и это существенная черта комедии), но воздействовать, поучать.
    ІІ. Черты классицизма в комедии (самостоятельная работа учащихся, составление таблицы).
    ІІІ. В чём проявилось новаторство Мольера? (работа по группам).
    4) Домашнее задание.
    5) Выполнить творческое задание: в виде схемы обобщить весь изученный материал; составить коллаж главных персонажей комедии, написать речь в защиту Журдена.

    ОтветитьУдалить
  3. 1. Надати рекомендації щодо використання інтерактивних технологій у ДНЗ (або на уроці).
    Давати завдання учням для попередньої підготовки;
    Відбирати для уроку або заняття такі інтерактивні вправи, які дали б учням "ключ" до освоєння теми;
    Під час самих інтерактивних вправ давати учням час подумати над завданням, щоб вони сприйняли його серйозно, а не механічно або "граючись" виконали його;
     На одному занятті використовувати одну (максимум - дві) інтерактивних вправи;
    Проводити спокійне глибоке обговорення за підсумками інтерактивної вправи, зокрема акцентуючи увагу й на іншому матеріалі теми, прямо не порушеному в інтерактивній вправі;
    Проводити швидкі опитування, самостійні домашні роботи з різноманітних матеріалів теми, що не були пов’язані з інтерактивними завданнями.

    2. Розробити заняття (урок) відповідно до структури інтерактивного заняття.

    Інтерактивний урок з російської мови в 6 класі
    Тема. Лексикологія як наука про мову.
    Мета: ознакомить учеников с новым разделом науки о языке – лексикологией, обучать умению объяснять лексическое значение слов с помощью толкового словаря; развивать и обогащать речь учащихся.
    Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.
    Обладнання. 1. Роздатковий матеріал (картки з інформацією про лексику, вправи).
    2. Інструкція про виконання інтерактивної вправи.
    Очікувані результати. Учні повинні зрозуміти суть поняття "лексика", її значення в житті сучасної людини; усвідомити багатство лексики; оволодіти навичками роботи в групах, розвинути вміння дискутувати.
    Эпиграф. "Немало сокровищ в мире открывается, как Сезам сказочного Али-Бабы, словесным ключом" (Ван-Дейк).
    Ход урока
    І. Мотивация.
    Вступительное слово учителя. "Мозговой штурм"
    Обращение к эпиграфу урока. Действительно ли "слово" владеет такой великой силой?
    Записать на доске аргументы к отрицательному и положительному ответам.
    ДА НЕТ

    ІІ. Объявление, представление темы и ожидаемых результатов.
    1. Слово учителя.
    2. Представление темы и ожидаемых результатов.

    III. Представление необходимой информации.
    1. Мини-лекция с элементами беседы.
    2. Работа с раздаточным материалом (карточками).

    IV. Интерактивное упражнение. Самостоятельная работа учащихся с учебным материалом. Работа в группах.

    V. Проверка работы в группах.
    1. Презентация .
    2. Проверка практического коллективного задания.
    3. Итоги работы в группах.

    VI. Мини-практикум.
    VII. Итоги урока.
    VIII. Домашнее задание.

    ОтветитьУдалить
  4. МЕДВЕДЬ ЕЛЕНА
    ОТВЕТ 1
    Інтерактивне навчання – це спеціальна форма організації педагогічної діяльності з чіткими правилами. Однією з цілей інтерактивного навчання є створення комфортних умов для взаємодії, за яких її учасники відчувають свою успішність та інтелектуальну спроможність. Саме це робить навчання продуктивним і ефективним. Інтерактивна педагогічна діяльність передбачає організацію і розвиток діалогового спілкування, яке веде до взаємодії, взаєморозуміння, до прийняття спільного рішення та розв`язання найбільш загальних, але значимих для кожного учасника завдань.
    В роботі з педагогами в ДНЗ використовують такі види інтерактивних методів:
    • лекція – дискусія - за допомогою цього методу можна керувати думкою слухачів, змінювати негативне ставлення певних членів аудиторії до окремих повноважень.
    • семінар – практикум – у процесі проведення семінару – практикуму відбувається безпосередній обмін досвідом, розглядаються варіанти розв`язання тих чи інших проблем.
    • мозковий штурм - це метод активізації мисленнєвої діяльності, який реалізують, дотримуючись певних правил.
    • тренінг – це активний метод групової роботи зі своїми правилами, можливостями та обмеженнями. У педагогічних колективах ДНЗ більш ефективним є використання лише елементів тренінгу, адже організація повноцінних тренінгових груп у ДНЗ практично неможлива. Це обумовлено низкою причин: режимом роботи педагогів, накладання особистісних стосунків на ділові відносини, віковими обмеженнями сприйняття інформації тощо.
    • ділова гра – це метод імітації прийняття рішень у різних педагогічних ситуаціях, умовне відтворення організаційної ситуації в ігровій формі. Цей метод дає можливість максимально розкрити свій творчий потенціал педагогів.
    Використання інтерактивних методів у роботі з педагогами ДНЗ дає змогу значно підняти рівень методичної роботи.

    ОТВЕТ 2
    Тема: Развитие творческого воображения
    Цель: Формировать умение логически мыслить, развивать воображение, внимание, желание творчески работать.
    1. Игра «Хорошо – плохо»
    Одна таблетка – это хорошо, а если принять много? Одна конфета – это хорошо, а если съесть много конфет? Ветерок – это приятно, а если сильный ветер, ураган? и т.д.
    2. Игра «Какая игрушка?»
    Цель: развивать воображение детей, научить представлять себе предметы по их схематическим изображениям
    3. Игра «Сочиняет сказку»
    Цель: научить детей придумывать различные ситуации с помощью замещения предметов. Дети получат по 3 цветных кружка. Задание: придумать, кем они могут быть, и сочинить про это историю.
    4. Игра «Перевертыши»
    Цель: научить детей создавать образы на основе схематического изображения. Материал: у каждого ребенка набор из 4-х карточек. Задание: дорисовать картинку вокруг изображения.
    5. Сочинение коллективной сказки по картинке «Котенок-драчун».

    ОтветитьУдалить
  5. Сучасний урок: технології проведення і оцінювання

    1. Роль і функції педагога в організації навчання з використанням інтерактивних технологій

    У підготовці та проведення уроку вчитель виконує функції сценариста, режисера, постановника та водночас є виконавцем головної ролі. У процесі виконання цих ролей у діяльності вчителя виділяють конструктивну, організаційну, комунікативну та гностичну функції:
    - конструктивна передбачає відбір навчальної інформації до уроку і конструювання процесу її засвоєння ( добір методичних прийомів і засобів навчання, необхідних для успішного перебігу цієї діяльності);
    - організаційна функція полягає в залученні учнів до виконання запланованих видів діяльності, стимулюванні та оцінюванні ( вираження вчителем своєї радості з приводу досягнень учнів);
    - комунікативна функція передбачає такі взаємовідносини між учнями на уроці, які б сприяли підвищенню ефективності навчальної праці;
    - гностична полягає у врахуванні сучасної науки та практики з питань організації навчально-пізнавальної діяльності, особливостей психічного розвитку учнів класу, власного досвіду.
    Реалізація цих функцій має забезпечити вчителю кваліфікований і компетентний підхід до планування навчально - виховного процесу з предмета та кожного уроку.

    2. Форми організації навчання з використання інтерактивних технологій.
    Основною формою роботи на інтерактивному уроці є форма організації навчання у малих групах учнів, об’єднаних спільною навчальною метою. За такої організації навчання вчитель керує роботою кожного учня опосередковано, через завдання, якими він спрямовує діяльність групи.

    ОтветитьУдалить
  6. Семінарське заняття

    1. Сутність інтерактивного навчання:
    - Сутність інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умови активної , постійної взаємодії всіх учнів у процесі співнавчання та взаємонавчання, де і учні і вчитель є рівноправними, рівнозначними суб’єктами навчання, розуміють, що вони роблять і для чого. Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій,спільне вирішення проблеми на основі аналізу обставин та відповідної ситуації.
    2. Класифікація методів навчання:
    - пояснювально-ілюстративні;
    - репродуктивні;
    - проблемне викладення матеріалу;
    - евристичний;
    - дослідницький;

    3. Характеристика методів:
    - Пояснювально - ілюстративний метод використовується вчителем на вступних уроках із вивченої нової теми, коли в учнів відсутні знання що необхідні для вивчення цього матеріалу. Він використовується в поєднанні з іншими методами навчання для посилення самостійності учнів у процесі здобуття знань;
    - репродуктивний – використовується для формування вмінь і навичок учнів на рівні, що дозволяє застосувати їх в умовах, які раніше розглядалися. Учитель за допомогою системи завдань організовує діяльність учнів з неодноразового відтворення повідомлених знань або способів діяльності;
    - проблемне викладання матеріалу - вчитель не тільки організовує передачу інформації різними способами, а й знайомить учнів з процесом пошуку розв’язання тієї чи іншої проблеми, показуючи рух думок від одного етапу до іншого. Вчитель з учнями ставить проблему, у ході уроку вирішують її, а учні відстежують логіку цього процесу;
    - евристичний – вчитель організовує участь учнів у виконанні окремих кроків пошуку розв’язання проблеми. Вчитель організовує самостійно-пізнавальну діяльність учнів;
    - дослідницький метод - організація вчителем пошукової,творчої діяльності учнів з розв’язання нових проблем і проблемних ситуацій.
    4. Застосування методів проблемного навчання на уроці
    При проблемному викладі матеріалу вчитель використовує усне слово, друкований текст, демонстраційний і фронтальний фізичний експеримент. При проблемному методі навчання учні не тільки сприймають, осмислюють, запам’ятовують інформацію, а й стежать за логікою доказу, за рухом власних думок і думок вчителя, можуть брати участь у прогнозуванні наступного етапу досліду або роздумів. Учні включаються в ознайомлення з процесом пізнання


    Завдання.
    1.Надати рекомендації щодо використання інтерактивних технологій на уроці.
    - планувати свою роботу;
    - необхідно дати завдання учням для попереднього знайомства та підготовки: прочитати, подумати, виконати самостійні завдання;
    - відібрати для уроку інтерактивні вправи, завдання, які надали б учням «ключ»до засвоєння заданої теми;
    - під час самих інтерактивних вправ надавати можливість та час учням серйозно подумати над завданням;
    - проводити швидкі опитування та глибоке обговорення за підсумками інтерактивної вправи, акцентуючи увагу і на іншому матеріалі теми;
    - на одному занятті використовувати лише одну ( максимум –дві) інтерактивну вправу;
    - забезпечити проведення швидких опитувань,- самостійних домашніх робіт з різноманітних матеріалів теми, які не були пов’язані з інтерактивними завданнями.

    ОтветитьУдалить
  7. 2.Розробити урок відповідно до структури інтерактивного уроку


    Тема: Різні птахи в’ють гнізда по-різному. Читання 2 клас
    Мета: формувати самоосвітню пізнавальну компетентності учнів: на основі змісту казки дати їм уявлення про те, як в’ють гнізда деякі птахи; вчити стежити за логікою описуваних подій, орієнтуватися в структурі тексту; формувати уміння визначати головну думку, аналізувати прочитане, давати свою оцінку, відстоювати її; формувати комунікативну, інформаційну компетентності: вчити давати характеристику дійовим особам; формувати соціальну компетентність: учити дітей працювати в парах, у групах,дискутувати, вести діалог, вчити бути толерантним, слухати пораду інших.
    Обладнання: зображення птахів, картки для гри « Стріляй влучно», « Тематичні словнички», «Дерево рішень», листочки, малюнки гномиків, складові таблиці, аркуші для тестів, ребуси.
    1. Організація класу. Вправа « Подаруй усмішку» ( обмін усмішками). Повторення « Золотих правил уроку».
    2. Перевірка домашнього завдання. Гра «Закінчи речення»; Тест. Самоперевірка

    3. Екскурсія до читальної зали. Скоромовка.

    4. Розчитування за складовими таблицями. Пострибаємо по таблиці «як сорока». Розв’язування ребусів .

    1У.Повідомлення теми та мети уроку, очікуваний результат

    У.Вивчення нового матеріалу. Читання «Спринт»( пробіжить очима по тексту, знайдіть назви пташок, про яких ми ще говоритимемо). Робота в групах зі словником ( група отримує назву пташки, відшукує інформацію про неї у словнику, зачитує.). Читання казки вчителем (що сорока робила майстерно?. Про що її попросили усі птахи?). Словникова робота ( контроль швидкості читання в парах « учитель-учень»; Тлумачення незрозумілих слів: на дошці –абияк, глузд,прутик,заприсяглася; читає учитель: тоненька гілочка, твердо пообіцяла, як-небудь, розуміння. Вибіркове читання.( Прочитайте зачин казки. Чим він цікавий, незвичайний?; Такий зачин називають приказкою. На що схоже гніздо дрозда? Як автор каже про совине гніздо?. Які гнізда в’ють горобці?).Гра « Стріляй влучно» ( в парах). Капелюхи Де Боно
    ( робота в групах)- Кожна група обирає собі капелюха. Коли ви одягнете ці чарівні капелюхи, то станете мислити по-особливому.
    Чорний - критичне мислення. Ви маєте дати критичну оцінку дійових осіб, сказати, що вам не сподобалось у казці;
    Білий - збирання фактів, цифрової інформації. Ваше завдання - порахувати кількість пташок у казці, сказати, скільки разів повторюється в тексті слово « Сорока», скласти задачу про птахів;
    Жовтий- оптимістичне мислення. Знайдіть в казці позитивні моменти, змініть кінець на більш оптимістичний.
    Зелений- продуктивне мислення. Складіть інструкцію для пташок « Як збудувати гніздо» на зразок сорочачого.
    Червоний- творче мислення. Підготуйте інформацію про птахів, з якими ви познайомились сьогодні на уроці. Цю інформацію ми розмістимо на сайті.
    Презентація робіт.
    УІ. Підсумок уроку.
    Рефлексія. Повернімося до мети нашого уроку. Чи досягли ми того, про що говорили? Чого навчає ця казка? Якщо хочете більше дізнатися про пташок, можете прочитати книжки, запропоновані на нашій виставці.
    Дерево рішень. Спробуємо дати пораду пташкам, навчити їх бути терплячими, прислухатися до думки інших. Напишіть їм листи на цих зелених листочках і прикріпить на дереві, щоб вони могли прочитати
    Бути терплячим-означає________
    Домашнє завдання.

    ОтветитьУдалить
  8. 1. Надати рекомендації щодо використання інтерактивних технологій у ДНЗ ( або на уроці).
    Суть інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умови активної взаємодії всіх учнів у процесі інтерактивні, взаємонавчання, де учні розуміють, що вони роблять і для чого. Основними формами роботи на інтерактивному уроці є групові, у ході яких учні спілкуються. До прийомів інтерактивного навчання належать такі: «Акваріум», «Коло ідей», «Мозковий штурм», метод «прес», «Мікрофон»,«Навчаючи — учусь», «Ажурна пилка» та інші.
    Рекомендації щодо використання інтерактивних технологій на уроці:
    1. До роботи повинні бути залучені різною мірою всі учні.
    2. Необхідно дбати про психологічну підготовку учнів. Корисними є: різноманітне та постійне стимулювання учнів за активну участь у роботі; надання можливості для самоорганізації
    3. Тих, хто навчається в інтерактиві, не повинно бути багато. Продуктивна робота в малих групах. Кожен має бути почутий.
    4. Приміщення має бути спеціально підготовленим, учні повинні мати змогу легко пересуватися під час роботи в малих групах. Усі матеріали для роботи малих груп готуються заздалегідь.
    5. Під час уроку необхідно дотримуватись регламенту та процедури, проявляти терпимість до будь-якої точки зору, уважно вислуховувати всіх учасників, поважаючи їх.
    6. Уважно ставитися до учнів під час формування груп.
    7. На одному уроці бажано застосовувати 1-2 інтерактивних прийоми роботи.
    8. Під час підготовки питань учителю необхідно продумувати різні варіанти можливих відповідей і заздалегідь виробляти критерії оцінки ефективності уроку.
    Уроки мають захоплювати учнів, пробуджувати в них інтерес і мотивацію, навчати самостійному мисленню та діям. Ефективність і сила впливу на емоції свідомість учнів значною мірою залежать від умінь і стилю роботи конкретного учителя.
    Застосування інтерактивних технологій висуває певні вимоги до структури уроків:
    • мотивація;
    • оголошення, представлення теми й очікуваних результатів;
    • надання необхідної інформації для розв’язання завдань;
    • інтерактивна вправа — центральна частина заняття;
    підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
    2. Розробити заняття ( урок) відповідно до структури інтерактивного заняття.
    Інтерактивний урок з української мови у 9 класі
    Тема: Пряма та непряма мова
    Мета: поглибити знання учнів про пряму мову, дати їм відомості про непряму та непряму мову як один із засобів передачі чужої мови; формувати в них уміння правильно визначати пряму мову і слова автора, розрізняти пряму та непряму мову, замінювати речення з прямою мовою на речення з непрямою мовою, виховувати в учнів мовленнєву культуру; розставляти розділові знаки в конструкціях з прямою мовою; інтонувати речення з прямою мовою; виховувати повагу до влучного й образного слова; розвивати логічне й образне мислення, увагу, уяву, емоційну й естетичну сферу.
    Хід уроку
    І. Організація класу
    ІІ. Оголошення теми уроку. Ціле покладання. Інструкція про виконання інтерактивної
    вправи
    ІІІ. Пояснення нового матеріалу учителем
    ІУ. Поділ на групи. Робота в групах
    У. Мікрофон
    УІ. Діалоги
    УІІ. Завдання – змагання
    УІІІ. Підсумок змагань
    ІХ. Рефлексія
    Х. Підсумок уроку
    ХІ. Домашнє завдання.

    ОтветитьУдалить
  9. 1.Надати рекомендації щодо використання інтерактивних технологій у ДНЗ:
    Суть інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес відбува¬ється за умови постійної, активної вза¬ємодії всіх учнів; учитель і учень є рів¬ноправними суб'єктами навчання.
    Правила організації інтерактивного на¬вчання:
    1. До роботи мають бути залучені всі учні (тією чи іншою мірою).
    2. Активна участь у роботі має за¬охочуватися.
    3. Створення атмосфери співробітництва.
    4. Навчальна аудиторія має бути підготовлена до роботи в малих групах.
    Інтерактивне навчання передбачає ви¬користання активних, методів навчання, а саме:
     аналіз конкретних ситуацій (АКС);
     вступ у досліджувану проблему;
     визначення завдання;
     групова робота над ситуацією;
     групова дискусія;
     підсумкова бесіда.

    2.Розробити заняття (урок) відповідно до структури інтерактивного заняття.
    План-конспект урока литературі в 6-а классе.
    «Уж сколько раз твердили миру»
    Цель:-обспечить в ходе урока обобщение знаний учащихся о сюжете и композиции басни, как литературногожанра, познакомить с творчеством Федра и Лафонтена, продолжить знакомство с творчеством Эзопа и Крылова;
    Развивать умения и навыки сравнительного анализа художественного текста, умение делать выводы, обобщать, исследовать;
    Тип урока: обобщения и систематизации знаний (интерактивный)
    Жанр урока: мини исследование
    Оборудование: «басенное» лото,DVD –проигрыватель, мультфильм «Пластилиновая Ворона», портреты баснописцев.
    Ход урока
    1.Организационный момент.
    2.Актуализация знаний «Басенное лото».
    3.Мотивация учебной деятельности
    -Проблемные вопросы: Мотив, какой известной басни использовал писатель Э Успенский и композитор Г.Гладков для создания песни?.
    4.Работа над темой урока.
    -общие вопросы
    -исследовательская работа по плану
    5.Рефлексия
    -итоговый вывод
    6.Итог урока. Оценивание.
    -Фронтальная беседа
    -составление сенкана «Басня»
    -оценивание
    7.Домашнее задание по уровням.

    ОтветитьУдалить